Andrzej Wojtyczko Andrzej Wojtyczko
808
BLOG

Bez referendum 25.X - kolejny przykład politycznej obłudy PO

Andrzej Wojtyczko Andrzej Wojtyczko Polityka Obserwuj notkę 25

PO, podczas głosowania w Senacie, odrzuciła prezydencką propozycję w sprawie zorganizowania referendum w dniu 25 października 2015. Wcześniej, PO w Senacie bardzo szybko i bez żadnych komentarzy, zaakceptowała propozycję prezydenta Komorowskiego, zorganizowania referendum w dniu 6 września 2015. Okazało się, że gdy prezydent Duda proponuje referendum, o jakie poprosiło 6 milionów obywateli naszego państwa, to Senat zdominowany przez PO, jest w stanie odrzucić propozycje prezydenta, a gdy propozycja zorganizowania referendum, nie mającego poparcia naszych obywateli, wychodzi od prezydenta Komorowskiego, to Senat nie ma żadnych problemów z akceptacją tego pomysłu. Jest to typowy, kolejny przykład polityczne obłudy, chętnie stosowany przez polityków PO.

PO, jeszcze raz pokazała w sposób jawny i bezczelny, że nie liczy się z pragnieniami i prośbami milionów obywateli naszego kraju. PO, pokazała że kalkulacja polityczna korzyści i strat, jest ważniejsza od sprawy upodmiotowania obywateli w naszym kraju. Fakt odrzucenia przez Senat referendum popartego przez miliony obywateli naszego państwa, pokazuje pustą retorykę premier Kopacz o słuchaniu obywateli przez polityków PO.

Pytania referendalne proponowane przez prezydenta Dudę, budziły bardzo duże zainteresowanie całego społeczeństwa. Można było mieć nadzieję, że referendum powiązane z wyborami parlamentarnymi, będzie miało frekwencję powyżej 50%, dzięki czemu referendum byłoby wiążące. Natomiast referendum zaproponowane przez prezydenta Komorowskiego, nie budzi zainteresowania obywateli naszego kraju. W związku z tym, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że referendum nie osiągnie wymaganego progu frekwencji na poziomie 50%, dlatego nie będzie wiążące.

Prezydent Komorowski, zaproponował referendum w dniu 6 września, zaraz po przegranych w pierwszej turze wyborach prezydenckich z A. Duda. Propozycja referendum miała pomóc prezydentowi Komorowskiemu, wygrać drugą turę wyborów. Tak się nie stało, ale kalkulacja polityczna związana z tym referendum, była bardzo dobrze widoczna. Natomiast, prezydent Duda zgodził się na inicjatywę referendalną pod wpływem bardzo długo prowadzonej akcji pro referendalnej przez organizacje i stowarzyszenia, zbierających podpisy pod pytaniami referendalnymi. Więc, prezydent Duda nie przeprowadzał żadnej kalkulacji politycznej. Prezydent Duda, w tej sprawie, wyszedł naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju.

Z powyższych względów, pytania referendalne prezydenta Dudy, miały silniejsza pozycję merytoryczną niż pytania referendalne prezydenta Komorowskiego. Z tych względów, Senat powinien odrzucić propozycję referendum w dniu 6 września, a jednocześnie wyższa izba parlamentu powinno była zaakceptować referendum w dniu 25 października. Poza tym, dodatkowym argumentem przemawiającym za referendum w dniu 25 października, jest fakt, taki że, koszty organizacji referendum w dniu wyborów parlamentarnych, byłyby znaczenie niższe niż w dniu 6 września.

Senat nie zaakceptował referendum w dniu 25 października, tylko i wyłącznie ze względów politycznych, a nie racjonalnych lub merytorycznych. Politycy PO skalkulowali sobie, że dla PO mniejszym złem będzie odrzucenie propozycji referendum w dniu 25 października. W tej kalkulacji, politycy PO pragnienia milionów polskich obywateli, pragnących referendum w dniu 25 października wyrzucili na śmietnik. PO zamiast wysłuchać i zaakceptować akcję obywatelskiego działania w sprawie pytań referendalnych, w sposób prowokacyjny pokazali, że nie mają żadnego szacunku dla obywatelskiej aktywności.

Tym samym senatorowie PO, pokazali że słowa premier Kopacz o słuchaniu obywateli naszego kraju przez PO, są tylko propagandowym wymysłem, a nie rzeczywistym pragnieniem słuchania i akceptowania pragnień obywateli naszego państwa. Warto pamiętać o obłudzie i hipokryzji polityków PO, nie tylko w sprawie odrzucenia referendum, w dniu wyborów parlamentarnych.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka