Andrzej Wojtyczko Andrzej Wojtyczko
1546
BLOG

Obama kończy z blokadą Kuby

Andrzej Wojtyczko Andrzej Wojtyczko Polityka Obserwuj notkę 82

Prezydent Obama podjął jedną z najbardziej mądrych decyzji, podczas swojej prezydentury, poprzez ogłoszenie końca blokady Kuby. USA i Kuba ustanowią stosunki dyplomatyczne na poziomie ambasadorów. Mieszkańcy USA będą mogli odwiedzać Kubę bez żadnych przeszkód. USA wycofają się z oskarżeń Kuby o wspieranie terroryzmu. Firmy amerykańskie będą mogły inwestować na Kubie. Nastąpi szeroka współpraca kulturalna i gospodarcza pomiędzy USA i Kubą. Nastąpi wymiana więźniów pomiędzy USA i Kubą, gównie chodzi o agentów wywiadu jednej i drugiej strony.

Oczywiście, to jest początek, część restrykcji nałożonych na Kubę przez USA pozostaną w mocy. Tym niemniej, jest to dzień historyczny, zwłaszcza dla Kuby. Nawiązanie pełnych stosunków politycznych i gospodarczych pomiędzy USA i Kubą, przyczynią się do gwałtownego rozwoju kubańskiej gospodarki. Jest nadzieja, polegająca na tym, ze przemiany gospodarcze na Kubie, przyczynią się również do przemian politycznych. Warto zauważyć, że obydwa państwa, dziękowały Watykanowi za pomoc we wzajemnych negocjacjach.

USA od 1961, w związku z obaleniem władzy dyktatora Batisty i objęciem władzy przez Fidela Castro konsekwentnie stosowały polityczną i gospodarcza izolację Kuby. W związku z tym, Kubańczykom nie pozostało nic innego jak nawiązanie bliskiej współpracy politycznej i gospodarczej z ZSRR. Jestem pewien, ze gdyby USA zrezygnowały z blokady Kuby wiele lat temu, to już dzisiaj, Kuba byłaby demokratycznym państwem.

Kuba jest dla wielu państw Ameryki Środkowej i Południowej symbolem nieugiętości i dzielności w walce z amerykańskim imperializmem. To właśnie USA wspierały w Ameryce Środkowej i Południowej, krwawe i bestialskie dyktatury prawicowe. Więc USA w pełni sobie zasłużyły na złą sławę jaką cieszą się w obydwu Amerykach. Kuba przez wiele lat była wzorem dla państw amerykańskich, w zakresie rozwiązywania podstawowych problemów państw amerykańskich, takich jak brak dostępu do oświaty, brak dostępu do bezpłatnej służby zdrowia, szerokie bieguny bogactwa i nędzy, bezrobocie i nędza społeczna. Kuba pokazała w jaki sposób, w warunkach amerykańskich, można sobie z takimi problemami efektywnie radzić. Jeden z przywódców kubańskiej rewolucji Che Guevara, zamordowany przez żołnierzy boliwijskich przy milczącym udziale agenta CIA, stał się międzynarodowym symbolem poświęcenia życia dla wartości lewicowych, dla wielu generacji młodzieżowej lewicy na całym świecie.

Na świecie jest wiele państw z którymi USA utrzymują pełne stosunki dyplomatyczne i handlowe. Pomimo tego, że poziom praw człowieka w tych państwach jest o wiele niższy niż na Kubie, że tylko wspomnę państwa arabskie czy Chiny. Ale tylko wobec Kuby, USA z tego powodu zastosowały izolację polityczną i gospodarczą. Dobrze, ze Obama, jeden z najmądrzejszych prezydentów USA, kończy z blokadą Kuby. To jest dobra i optymistyczna decyzja. Kuba, prędzej czy później ponownie trafi pod skrzydła USA, a Rosja straci egzotycznego, ale też niesfornego sojusznika.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka